Blogi

By kaie / On Jul.26.2024 / In käemaaling näomaaling / Width

Stitch käemaaling I Loomeilu.ee
  •  
  • Igal aastal on lapse sünnipäevaks midagi uut vaja välja mõelda? 

Iga lapse tähtsaim päev aastas on tema sünnipäev. Iga vanem soovib oma lapsele kinkida rõõmsat, elamusi täis lapsepõlve. Olgu ajad nii rasked kui tahes, aastas korra soovivad kõik lapsevanemad korraldada oma lapsele meeldejäävat sünnipäevapidu.

 

Miks kutsuda just näomaalija lapse sünnipäevale?

Näomaalingud on laste suured lemmikud ja tihtipeale nuruvad ja lunivad lapsed oma vanemaid juba mitmeid kuid varem, et lapsevanemad just näomaalija sünnipäevale kutsuksid.

Täiskasvanud ei saa sellest müsteeriumist tihtipeale aru: miks lapsed, nagu naelutatult, on laatadel nõus tundide viisi järjekorras seisma, et saada ühte näomaalingut. Ilmselt on põhjused erinevad, aga üks on kindel - näomaaling annab võimaluse kiirelt kehastuda kellekski teiseks: saada ilusamaks, armsamaks, erilisemaks, ägedamaks, põnevamaks, silmapaistvamaks või julgemaks. See tore kehastumismäng annab lastele uue rolli, milles peo jooksul olla. Vahel tekivad lastest vastavalt tehtud näomaalingutele erinevad tiimid - ämblikmeeste tiim asub taga ajama vikerkaare ponide tiimi ja batmanide tiim asub kaitsma õrnu liblikaid.

Vahel on lastel raske sõbruneda ja teineteisega juttu alustada. Kui lapsele on sünnipäeval tehtud näomaaling kutsutakse üksteist kergemini mängima: "Jänku, lähme koos tantsima?" või "meil on nüüd kolmene ämblike tiim". Näomaalingute abil kellekski teiseks kehastumine on tore mäng ja enamasti haarab see lapsi vanuses 3-10a. Siis, vahel üsna äkitsi, ongi see tore iga möödas ja tulevad juba meigid ja tattood või hennamaalingud (võid küsida meilt ka hennamaalingute ja mineraalmeigi kohta, meie tiimis on ka meigi- ja hennakunstnikke).

Rohkem meie tiimi kohta saad lugeda alamlehel Meist.

 

Kas valida mängutuba või korraldada kodusünnipäev?

Esmalt mõtlevad vanemad läbi peo toimumise koha. Mingis vanuses on laste suurteks lemmikuteks peokohtadeks erinevad mängutoad. Poisid armastavad hüpata ja aktiivsemaid tegevusi teha (batuudid, mänguautodega sõitmine, Snerfi püssid, ronilad),  tüdrukutele meeldib tihtipeale tantsimine, laulmine, kostüümide vahetamine ja ühine mängimine.

Nagu kõigel siin elus, on ka peokohtadel omad plussid ja omad miinused. Peokohas on kindel ajalimiit- mingis mõttes on see tore, et külalised oskavad arvestada kui kaua pidu kestab ja millal sünnipäev lõpeb. Lapsevanemad tulevad lastele õigel ajal järele ja pidu kestab paar intensiivset tundi. Teisalt tekitab see mõningal määral stressi, eriti siis, kui on teada, et peale on tulemas järgmine pidu. 

Peokohas saab kasutada peoruumis asuvaid nõusid, kohvimasinat, morsikanne, tordinuga, lillevaase, külmikut, veeautomaati ja tikke. Enamasti saab tellida ka koristamisteenuse, kui lapsevanematel ei ole soovi peo lõpus ise nõusid pesema jääda.

Samuti saab enamikes peokohtades sünnipäeva lisatasu eest pikendada- erandiks võivad olla juhud, kui järgmine pidu on peale tulemas. Kui soovid sellise võimaluse endale jätta on hea mõte võtta kõige õhtupoolsem sünnipäevaks pakutav aeg või küsida mängukoha omanikelt pikendamise kohta infot kohe broneeringut tehes.

Osad peokohad nõuavad sünnipäeva lõppedes ruumide koristamist ja mänguasjade omale kohale tagasipanekut, osad võimaldavad (lisatasu eest) jätta see kohustus peoruumi perenaisele. Enamasti tulevad sünnipäevaliste lapsevanemad appi ja sünnipäeva lõppedes koristatakse nii lauad, kui kogu peoruum ühiselt ära. Kui aga teised lapsevanemad peo ajaks kohale ei jää, ei pruugi kindel olla, et lastele järgi tulevad vanemad usinalt koristama asuksid. 

 

Millist mängutuba valida?

Mängutubasid on palju! Tihtipeale saab otsustavaks mängutoa lähedus kodule ja fakt, kui vanadele lastele on mängutuba mõeldud. Siiski- lapsed soovivad vaheldust ja enamasti otsitakse igal aastal uut ja veel külastamata kohta. Vahel minnakse aga just sinna mängutuppa, kus viimati oli sõbra või sõbranna pidu. Mängutuba broneerides tasuks mõelda tegevustele, mida seal teha saab ja ka seda, kui suure kohaga on tegu. Osasid vanemaid ei häiri see, et lapsed sünnipäevale saabudes koheselt mängutuppa ära kaovad ja heal juhul saab kogu kamba kokku leitud tordi ajaks. Teised vanemad aga naudivad olukorda, kus mängutuba on paraja suurusega ja lapsed on rohkem silmaall. Suured batuudikeskused on kindlasti lärmakamad ja anonüümsemad, väikesed mängutoad armsamad, puhtamad ja detailiderohkemad. Tihtipeale sobivadki poiste sünnipäevadeks rohkem suured batuudikeskused ja tüdrukutele armsad, valge mööbli ja nukunurkadega mängutoad. Mõned meie lemmikud võin siinkohal välja tuua. Viimsis asuv  Võluvabrik; Tabasalus asuv PlayDate mängustuudio ja kolmes kohas asuvad Mängusaar mängutoad. Kindlasti on toredaid kohti veel palju ja igaüks leiab oma peoks just talle sobiva koha. Ka siin töötab nö soovitusturundus kõige paremini. 

 

Kodusünnipäevadel on omad plussid

Enamasti kipuvad olema oma kodus peetavad sünnipäevad vabama graafikuga ja peo lõpp venib orgaaniliselt. Tänu sellele on lastel mängimine pingevabam. Lapsevanematele saab ju alati helistada, et paluda neil parimale sõbrale hiljem järgi tulla. Tihtipeale on kodusünnipäevadel ümberkaudsed lapsed ja ka nende vanemad. Tore on see, et sünnipäevalaps saab sünnipäevalistele näidata oma lemmikmänguasju, oma tuba, oma lemmiklooma ja vahel ka vahvat aeda. Aina populaarsemaks on muutunud koduaeda batuudi tellimine. Tegelikult ei vaja lapsed palju - kõige tähtsam on, et sõbrad on koos ja kõigil on hea tuju. Tihtipeale jääb palju süüa järele, kuna lapsed ei raatsi peo aega lauas istumisele kulutada- peamine on, et laual on palju juua ja snäkke. 

Mõtle läbi kumb stiil Sulle ja lapsele rohkem sobib. Näomaalijatena tuleme meie mõlemisse kohta rõõmuga. Kodusünnipäevade vaba õhkkond loob ehk parema ja kergema atmosfääri, peokohas on kella vaatamine kohustuslik, sest enamasti tuleb järgmine pidu peale ja koristamisele kulub alati rohkem aega, kui arvata oskame.

 

Kas festivalile või jaanipäevale kutsuda näomaalija?

Kas oled ürituse korraldaja ja paned alles kava kokku ning püüad festivalile või laadale kutsuda ka peresid? Kui jah, siis kindlasti mõtle ka laste näomaalingutele! Teeme laste näomaalinguid juba rohkem kui 12 aastat ning teame, et iga sündmuse kindel laste lemmik on näomaalija! On väliüritusi, kus joostakse, tehakse sporti ja ujutakse- sinna soovitame kutsuda näomaalija koos glitter tattoo meistriga, sest glitter tattoo kannatab batuudil hüppamist, ujumist ja jooksmist. Näomaaling on tehtud veebaasil värvidega ja läheb veega kokkupuutel laiali. Sestap pea meie spetsialistidega nõu- kas kutsuda 2 maalijat või ainult näomaalija. Tulime eile just Väinjärve veepeolt ja nii südantsoojendav oli lapsevanematega rääkides kuulda: "Jaa, väga lahe spordiprogramm oli, ülitoredad esinejad on tulemas, aga meie tulime näomaalingute pärast!" Sellistel hetkedel tahaks öelda "nurrrr", aga ütled "ooooooo" ja teed nurr häält juurde :) Teine veepeole tulnud ema ütles: "Lugesime programmi ja saime aru, et näomaalingud olid kella 18-ni, leppisime juba sellega, et jäime näomaalingust ilma, aga kui nägime lapsi lastealalt näomaalingutega tulemas - me jooksime!" Muidugi pakime me siis uuesti paar värvi lahti ja teeme sellele lapsele näomaalingu, kes emaga meie telgini joostes tuleb.

Me ei saada kunagi ühtegi last nuttes ära, teeme kasvõi väikese lille käekesele, sest näomaaling peab rõõmu tooma, mitte kunagi kurbusepisaraid. Lapse jaoks on kogu festivalil mõru mekk küljes, kui ta jäi kõige tähtsamast asjast, näomaalingust, ilma! Neid lapsevanemaid, kes lapsele ütleksid, et ära hakka oma nägu enam vastu ööd sodima jääb aina vähemaks. Sel juhul, kui leitakse, et on juba liiga hiline õhtu ja ei ole enam mõtet näomaalingut teha pakume me glitter tattood (millega võib rahulikult magama minna ja laiali see tattoo ei lähe). Samuti võib teha näomaalingu asemele käemaalingu.

Vahel tulevad festivalidele vanemad, kelle lapsed on alles kärus. Enamasti alla 3 aastased lapsed ei lase näomaalingut teha, sest nad ei saa aru millega on tegu. Osad lapse ka võõrastavad - tuleb ju üks suur ja võõras tädi neile nii lähedale. Sellisel juhul soovitame alati emadel-isadel oma laps sülle võtta, see lisab lapsele kindlustunnet. Me oskame ka teha hästi sõbralikku häält, et elu esimene maaling last ei hirmutaks, vaid julgustaks ka edaspidi meie juurde tulema. Vahel joonistame alustuseks emme käele mõne väikese lillekese, et laps näeks, kui ohutu see tegevus on.

Esimese maalingu, eriti, kui laps on alles 3 aastaseks saanud, soovitamegi teha käele- nii laps näeb ja tunneb samal ajal pintsli liikumist oma käel. Vahel alustame hoopis pehme svammiga, mis ei ole nii külm ja märg, kui näomaali värviga täidetud pintsel. Kui aga laps siiski kardab, ei tohi tehda kindlasti sundida, nii võib laps nutma hakata ja ka aastaid hiljem veel näomaalinguid karta. On lapsi, kes ei huvitu näomaalingust, aga neid on suhtes 1:100. 

Enamasti on see väga tähtis hetk, kui laps on julgenud esimest korda näomaalingut tegema tulla ja sellest teavitavad ka lapsevanemad meid uhkusega. Siis kiidan ka mina last, kes suudab kenasti paigal istuda ja olla kannatlik, sest ega me lapselt näomaalingut tehes muud ei ootagi! 

 

Millist näomaalijat valida?

Käisin eile ühel armsal kodusünnipäeval, Nõmmel. Jäime pereemaga rääkima ja küsisin, kuidas ta mind leidis. See vastus oli nii armas, just selline mida iga näomaalija kuulda sooviks. Ta vastas: "Ma vaatasin ja valisin hoolega, käisin erinevaid lehti mööda, võrdlesin pilte, vaatasin näomaalija käekirja, aga lugesin ka jutte ja kirjeldusi juurde." Just nii see ongi- me kõik oleme natuke erinevad, meil kõigil on oma käekiri ja lemmikmaalingud. Vahel töötame suurtel firmaüritustel kõrvuti ja tegelikult eelistab iga näomaalija oma näidiseid maalida, sest nii läheb lihtsalt kiiremini. Mida rohkem kordi oled ühte pilti läbi maalinud, seda rutem see läheb, sa maalid nö peast. Samas, muidugi on tore, kui ei ole nii kiire, et näomaalingust maraton välja kujuneb ja saab natuke ka "kunsti teha". Kui pere eelarve on paigas, saame kokku leppida kindla summa, millest me üle ei lähe. Ei ole vaja muretseda, kui mõned minutid kauem läheb, me ei võta stopperiga aega!

Kui on väga palju lapsi ja vähe aega tuleb natuke lihtsamaid maalinguid teha. Kui on soov saada väga ilusat mälestust pildi näol, on targem pühenduda detailidele ja filigraansusele. Kivikesed, sädelused ja šabloonimustrid võivad vahel päris palju juurde anda. Samas- kui ikkagi maaling ei ole hästi tehtud, kasutatud on tuhme ja mittekvaliteetseid värve ja halbu pintsleid, siis ei varja halba tööd ka sädeluste ja kivikestega ära. 

Seega meie soovitame - vaadake palun näomaalijate portfolioid, käige mööda kodulehte ringi ja lugege ka kirjutisi, see näitab inimese mõttemaailma ja tema oleku kohta üht-teist juba ära. Mina, Kaie, jätan lapsele soovi korral ka mälestuseks ühe flaieri, kus on peal näomaalingu pilt ja all ka minu kontaktid. Mulle sai oma firmat tehes selgeks üks lihtne tõde- ma püüan oma tööd teha nii hästi ja südamega, et mul ei ole häbi oma visiitkaarti või flaierit anda. 

Muidugi jääb alles tellijaskond, kes vaatab pigem hinnakirja, kui portfoliot. Samuti jäävad kindlasti alatiseks alles ka näomaalijad, kes panevad oma kodulehe tunnuspildiks internetist võetud perfektse näomaalingu, kohapeal aga selgub, et sellist pilti järgi joonistada ei olegi võimekust ega oskust. Seega, ka siin töötab ikkagi kõige paremini sõbra soovitus või ka lapse soovitus, kes mõnel sünnipäeval just sellelt näomaalijalt maalingu sai. 

Kontrollida tasub ka keelteoskust. Noorema põlvkonna maalijad ei pruugi rääkida vene keelt, vanema põlvkonna maalijad jällegi inglise keelt. Meie tiimis räägivad kõik maalijad nii eesti-, vene- kui inglise keelt. 

 

Kui palju aega kulub ühe lapse maalimisele?

Kui oleme lapsevanemaga jõudnud järeldusele, et sünnipäeva kuupäev, kellaaeg ja asukoht on näomaalijale sobilikud, on jäänud läbi arutada veel hind. Meie tund maksab 60€, sest kasutame kvaliteetseid näomaali värve, pintsleid, sädelusi ja kivikesi, mis kõik maksavad üsna palju.  Peamine küsimus, mida lapsevanem peale tunnihinna kuulmist meilt teada soovib on: "Kui mitu last te tunni ajaga tehtud saate?". See on täiesti õigustatud küsimus, sest siis oskame me mõlemad planeerida kui mitmeks tunniks näomaalijat kutsuda oleks mõttekas.  

Esimesel tunnil läheb a 10min organisatoorsele tööle- kui värvid, pintslid, sädelused ja kivikesed on välja võetud ja lastele näidised kätte jagatud hakkame järjekorda moodustama. Sünnipäevadel teen ma järjekorra paberile, kus on laste nimed kirjas. Vahel paneme lastele ka numbrid kätele, et oleks lihtsam kõigil jälgida mitmes laps juba maalitud on. Jaanipäevadel jm-l suurüritustel kirjutame paberile ja laste kätele ainult numbrid, nii läheb rutem. 

Kõige tähtsam hetk näomaalingute "osakonnas" on järjekorra moodustamine. Usaldan selle tavaliselt kas sünnipäevalapsele või jätan selle tema ema vastutusvaldkonda. Laps soovib enamasti parimad sõbrad- sõbrannad panna järjekorras ettepoole ja teised lasteaia- või koolikaaslased pisut tahapoole.

Lapsevanemal palun ma läbi mõelda, kas mõni pere on kaugelt tulnud (sugulased teisest linnast või maakonnast), kes peab peolt varem lahkuma, kuna pikk kodutee on veel ees. Tore oleks need lapsed ka järjekorras ettepoole panna. Samuti võiks ettepoole panna väiksemad lapsed, sest nende kannatlikkuse tase on enamasti oluliselt madalam, kui suurematel lastel. Harilikult paneme ettepoole ka sünnipäevalapse õed- ja vennad. Vahel saab neid faktoreid arvesse võtta, vahel mitte. 

Kui järjekord on tehtud ja numbrid lastele kätele pandud tekib osades lastes usaldus ja kergendustunne, et nüüd võib mängima minna. Loomulikult kordame me seda lubadust mitu korda üle, et kutsume ja hõikame neid, kui nende järjekord hakkab lähenema ja kindlasti tulgu nad vahepeal vaatama kui kaugel järjekord on.

Osad lapsed soovivad vaadata, kuidas maaling valmib. Osad lapsed jäävadki kogu pidu näomaalingute valmimist vaatama ja see on meile täiesti aktsepteeritav. Räägime lastele "kodukorra" kohe alguses ära- selle lapse numbril on ring ümber, kes on maalitud. Keda maalime, nende numbritel on poolik ring ümber. Seepeale juhtub tihtipeale, et laste seast tekib meile väike abiline-assistent, kes soovib hoida korda ja numbreid ringitama hakata. Selle armsa abikäe võtame me rõõmuga vastu. 

Kui järjekord on paigas, saame maalingutega alustada. Seega- esimeses tunnis jõuame me reaalselt maalida 5-6 last, järgmises tunnis juba 6-8 last. Kõik sõltub sellest, kui suuri maalinguid lapsed valivad, kui palju on meil aega ja kui suur on pere eelarve. Kui lepime lapsevanemaga kokku, et üle kahe tunni me ei lähe, siis nii jääb. Isegi, kui läheb kuni 10min üle, ei ole probleemi. Kui on aga näha, et lapsi on üle 15, siis enamasti kahe tunni sisse ei kipu maalingud hästi mahtuma. Kui aga eelarve on hästi fikseeritud, tuleb teha hästi lihtsaid maalinguid ja vahel näidised üldse ära panna, et kahe tunni sisse mahtuda (näiteks anname me tüdrukutele siis valiku: "Kas teeme kiisu, jänku, lille või liblika?", poiste puhul: "Kas teeme skorpioni või ämbliku?"). 

Kõik variandid on võimalikud ja me oleme arusaajad ning paindlikud. 

Vahel juhtub nii, et meid kutsutakse "näomaalija tädiks", vahel aga ka  "emmeks" või "õpetajaks", ei ole vahet, me reageerime igale nimele. Osad lapsed küsivad ka: "Mis sinu nimi on?" ja teatavad peo lõpus, et kutsuvad näomaalija tädi kindlasti ka oma sünnipäevale. See on meile suurim kiitus ja tunnustus, see on hetk, millepärast me oma tööd armastame.

Vaata rohkem vastuseid ka meie lehelt KKK ehk Korduvad küsimused.